To miasto zlokalizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie zaskakuje informacja, że jest jednym z najbardziej luksusowych i wystawnych miast świata. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie ograniczoną strefę ekonomiczną. Pomyśleć, iż niegdyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Będąc w Dubaju doświadczymy blichtr, obejrzymy nowatorskie projekty wieżowców, a także rewelacyjne atrakcje turystyczne.
Na początku należy zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go piętra Burj Khalifa czyli najwyższego budynku na ziemi. Aby wspiąć się na górę, wystarczy wejść do modernistycznej windy, która rusza z prędkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło sztuki będące znakiem modernistycznej inżynierii, pokłonem w stronę rozumu, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje niezwykle szybki rozwój, a dodatkowo spełnia rolę pomnika bogactwa z którym są związane niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Spacerując w okolicy tego wieżowca, można spotkać najpiękniejsze multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym jeziorze i posiadają rozbudowany, wielowymiarowy, okazały repertuar muzyczny, a wody tańczącej fontanny potrafią wyrzuć strumienie na wysokość dochodzącą do 150 metrów. Przebywają w tym mieście przede wszystkim trzeba przejechać się najnowocześniejszym metrem na ziemi. Jeśli usiądziesz w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak maszynista – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest całkowicie zautomatyzowane. Z perspektywy przedniej szyby można podziwiać niezapomniane widoki tego współczesnego miasta.
Dubaj zadziwia takim ciekawostkami jak lepienie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miasta nie ma żadnego problemu, iż mieści się w zasadzie na piaskach. Zrobienie takich atrakcji jest możliwe w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Pośród widoków wartych obejrzenia jest dzielnica Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Znajdują się tam wieżowce, galerie handlowe, sklepy i niesamowity trakt spacerowy, który po zapadnięciu wieczoru odkrywa pięknie oświetlony port.
Jeżeli tylko zechcesz wypić kawę, najlepiej odwiedzić pierwszą kawiarnię na ziemi oferującą najwyższej jakości mleko wielbłądzie. Można Także spróbować takiego niecodziennego przysmaku w kształcie lodów lub deserów.
Gdy najmocniej zależy ci na wyszukaniu oryginalnych pamiątek, warto wpaść do Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą kwotę za złotą biżuterię.
Wartym zobaczenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które kojarzą się z tym miejscem jak żadna inna atrakcja. Są emblematem miasta iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem również pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab to jest symbol tego miejsca stanowi możliwe że najbardziej znany na świecie wyjątkowy hotel. Budowla ma formę wielkiego żagla. Jej powstanie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Osoby korzystające z hotelu mają nielimitowany w żaden sposób dostęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten stanowi część całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w kształcie fali.
Będąc w tym miejscu dostrzeżemy ponadto wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl pałac z baśni o Alladynie.
Dobrym pomysłem jest również poświęcić chwilę czasu na przepłynięcie Dubai Creek w sposób tradycyjny – za pomocą drewnianej łodzi (abra) a także spożyć obiad w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. Takie miejsce jest złożone z labiryntu ciasnych uliczek odznaczających się wyjątkowym arabskim stylem.
W dalszej kolejności można udać się do Union House, a potem pojechać do Abu Dhabi, gdzie jest możliwość obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla amatorów sportu – toru Formuły 1 oraz najdroższego hotelu na świecie.
Popularnym i praktykowanym w mieście sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, iż to narodowy sport Arabów, więc nie powinno go nie być nawet w tak futurystycznym mieście. Dla żądnych emocji, są opcje, żeby również pojechać na pustynne safari i odbyć emocjonujący przejazd terenowy po pustynnych wydmach. Tymczasem dla tych wyjątkowo odważnych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który poleca się wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.