23 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Można wskazać takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego charakteryzujące się ciszą, spokojną atmosferą, równowagą. Niczym nieograniczona przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Niezwykła siła Matki Natury
Ten północny kraj robi niezwykłe wrażenie nie tylko ogromną liczbą przepięknych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nieokiełznanym lasem. Każdy człowiek ma możliwość zagłębienia się w wybrane miejsce (nie istnieją ograniczenia związane z zakazem wkraczania na terytorium lasów, które są prywatną własnością), przejść się po leśnej ściółce i pozbierać pełne kieszenie darów lasu. Co zdumiewające, na terenie państwa znajduje się ponad 30 parków narodowych, a wstęp do nich jest bezpłatny. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, najczęściej spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, trzeba uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, iż w pierwszym z wymienionych napotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się ogromna liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia jest krajem który bez wątpienia można odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, jaki zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika.

Urok najbardziej znanych obszarów miejskich
Odwiedzając Finlandię, dobrze jest odwiedzić kilka największych miast, które są atrakcyjne dla podróżników pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę kraju. Stolica kraju zauroczy ciekawymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezwykle przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura a także wielobarwność miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Turystów zainteresują również tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) jak również Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wyjątkowymi arcydziełami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi oryginalnym gmachem Lappia-talo wzniesionym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieboskłonu
Pośród atrakcji, jakich nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne da się obserwować 10 do 20 dni w trakcie roku. Choć przebywając na terenie Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ terenem państwa, można oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwoli na to niebo – nie może być żadnej chmury. Z niewątpliwie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego tytułu jest słońce, które nie zachodzi zupełnie podczas dwóch miesięcy w ciągu roku – czerwca i lipca.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z licznych niecodziennych obszarów. Pośród Najbardziej znanych znajduje się Naantali – miasteczko portowe, w którym założono park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Kolejnym istotnym punktem na mapie wyprawy powinna być Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która czynna jest także podczas lata. W położonym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku da się zobaczyć Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Trzeba zobaczyć również wioskę wykonaną z lodu, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Wśród obligatoryjnych miejsc do zobaczenia znajduje się także pałac śnieżny (Kemi), W pewnych rejonach łatwo spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się także banie fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako miejsce spotkań towarzyskich a także odpoczynku. Prostota kuchni fińskiej zdumiewa takimi przysmakami jak na przykład dania przygotowywane z reniferowego mięsa.