Jako jedno z najbogatszych i nowoczesnych państw południowej Azji, Malezja jest chętnie wybieranym miejscem przez turystów, mimo to nie do końca dzięki własnemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania różnorodne dziedzictwo materialne, które stanowią magnes dla licznych odwiedzających.

Łagodna wyspa Tioman w Malezji
Z dala od harmidru, hoteli oraz dyskotek – wyspa Tioman proponuje ciszę i błogi spokój w rustykalnym klimacie. Pozbawiony nadmorskiej infrastruktury i szerokich udogodnień przeznaczonych dla turystów jest bardzo klimatycznym miejscem, w którym jawią się różnego typu możliwości dla sportowców np. snorkeling z brzegu. Tioman to górzysta wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na kilka małych mieścin, które w tym samym czasie są plażowymi kurortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej lokalna przyroda
Niedaleko Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z niespotykaną w innych regionach roślinnością i niezwykłą fauną. Lasy równikowe to niemal 60% powierzchni Malezji, co oznacza, że także spora liczba gatunków drzew i okupujących te obszary zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla licznego ptactwa, owadów i węży, a także między innymi orangutanów, które w tym rejonie występują najczęściej. Sporo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang uda się obejrzeć bajeczną rafę koralową, która jest kierunkiem samym w sobie dla setek ludzi. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których dominuje bujna zieleń, natomiast ogrody uginają się pod kolorowymi storczykami a także ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Można zobaczyć również park ptaków oraz motyli, który na wielu robi gigantyczne wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Głośna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji czyli Kuala Lumpur. Oczarowuje i przyciąga tłumy zwiedzających z różnych zakątków świata. Pośród najbardziej kojarzonych w mieście punktów można odkryć Petronas Twin Towers połączone ze sobą spektakularnym mostem podniebnym, a zatem dwie bliźniacze wieże. Malezyjska kultura wymaga zaznajomienia się z licznymi świątyniami a także odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chińskiej. Będąc w Malezji, obowiązkiem jest spacerowanie w jej wiekowej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam zobaczyć genialny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przywodzący na myśl piramidę. Borneo z kolei jest znane z bogatej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves można zobaczyć jedną z największych na ziemi – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest następnym punktem wyprawy, który polecamy zaznaczyć na liście miejsc do poznania. Jej centrum jest czerwony plac – wszystkie okoliczne zabudowania są w tym miejscu pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten czyli starej części miasta jest położona Villa Sentosa – dom działający jako muzeum. Jest to parterowa chatka z ogrodami, w której wnętrzu można obejrzeć tradycyjne rzemiosło tutejszych artystów a także oryginalne sprzęty, pamiątki rodzinne i zdjęcia, a dodatkowo jeden tom sygnowany ręką wnuka Winstona Churchilla.

Kiedy zagościć w Malezji?
Podróż w kierunku Malezji powinna być zaplanowana na okres od czerwca do sierpnia, gdyż właśnie wtedy w kraju panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, a zatem od listopada do marca, może się zdarzyć, iż większość hoteli w obszarze wyspy Tioman będzie wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę znacznie utrudnione.