23 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Pikantne burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina z okazji Fiesta de los Muertos – to pierwsze rzeczy napływające do głowy, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie miasta to podziwianie placów i starych świątyni. Ciekawostką jest to, iż w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zawiesić kłódki z prośbami o pomyślność i zdrowie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Nieudawaną kulturę i prostych mieszkańców Meksyku można spotkać w wielu różnorodnych okolicach. Poznawanie miasta można zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Całkiem sporo pokaże nam oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (przede wszystkim prezentuje sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie trzeba zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z najobszerniejszych katedr wybudowanych na ziemi. Kolejny rekord jest udziałem placu miejskiego, którego powierzchnia osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mówimy oczywiście o Placu Konstytucji (znanym również pod nazwą Zócalo). W pobliżu da się zobaczyć zbudowany na azteckich ruinach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na obeznaniu się z tutejszą architekturą, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie niedalekiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie wąskich uliczek, placów i wielobarwnych kamieniczek – idealny przykład hiszpańskiej twórczości z czasów kolonialnych. Wśród budowli pochodzących z okresu kolonizacji, można zwiedzić też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać opowieść z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród największych atrakcji turystycznych Meksyk oferuje Palenqué czyli ruiny cywilizacji Majów. Miejscowość ta jest położona w południowym Meksyku w stanie Chiapas, tam znajduje się również stanowisko archeologiczne które wymienia się jako podstawową atrakcję. Ruiny starożytnego terytorium okupowanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a poznanego dopiero w 1746r. dostarczają sporo niezapomnianych wrażeń. Zbudowane z kamienia budowle wynurzające się z dżungli tropikalnej to krajobraz, który powinien zobaczyć każdy kto odwiedza to państwo. Naturalnie największą sensację wzbudza Świątynia Inskrypcji to jest miejsce grobu Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce czci przybiera formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na którą składa się dziewięć schodków. Docierając na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna resztki podziemnego akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż życia

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do powstanie współczesnego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji między innymi starożytny kompleks pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a także El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu nowych cudów świata, z tego powodu należy go odwiedzić. Te gigantyczne przestrzenie obfitujące w pozostałości dawnych zabudowań budzą zachwyt nie tylko między archeologami, ale wydają się niemałą atrakcją dla miłośników Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, można odwiedzić pierwszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie należy zapominać ponadto o azteckim ośrodku kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć wyprawę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to doskonała szansa na poznanie pereł schowanych w przyrodzie. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego rejsu łodzią przez wąwóz, żeby mieć gwarancję niezwykłych doświadczeń. To całkiem spektakularne miejsce, które jest dziełem tylko natury bez ręki człowieka. Zamieszkuje ją duża ilość drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można także zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Gdy chcemy poznać jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, natychmiast trzeba udać się do jego wakacyjnej wizytówki a mianowicie do Cancún, gdzie można zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najważniejszych atrakcji gwarantujących podróżnikom piorunujące wrażenia można wymienić także: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których można natknąć się na flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Warto także wybrać się na oglądanie imponującego, gigantycznego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w miejscowości Atlixco.